Danske Døvblindfødtes Forening holder Pårørende-kursus den 21.-22. marts 2026 i Faaborg.

Temaerne vil være “Selvbestemmelse i et Neuropædagogisk Perspektiv, samt “Når livet Rammer”, og der vil være følgende program:

 

 

Programmet

Lørdag

12.00-13.00 Frokost

13.00-16.00 “Selvbestemmelse i et neuropædagogisk perspektiv”

Oplæg og diskussion ved Lonni Holm fra UCN, act2learn Pædagogik og Læring

På seneste kursus havde vi et meget spændende oplæg omkring selvbestemmelse ved Chalotte Glintborg. Hvad er selvbestemmelse egentlig, og hvordan understøttes selvbestemmelse i dagligdagen. Det handlede meget om habilitering og mentalisering.

Denne gang vil Lonni se selvbestemmelse udfra et neuropædagogisk perspektiv, altså hvordan kan vi som pårørende udnytte hjernens forunderlige verden i vores relationer til vores børn. Det handler meget om tegnlæsning.

14.30-15.00 Kaffepause

17.00-18.00 Generalforsamling

19.00 Middag og samvær.

 

Søndag

9.00-12.00 “Når livet rammer“

Oplæg og debat ved Anja Nielsen, CDH. Anja holdt et meget spændende oplæg på seneste Døvblindekonference i 2024. Hun kommer ind på sorgen, der rammer os, når livet ikke går glat, og hvordan vi kan være i denne sorg, og hvordan vi kan lære at mestre den, fordi den som regel vil følge os resten af livet.

12.00 Frokost og derefter hjemrejse

 

Se mere her for kontakt og tilmelding Danske Døvblindfødtes Forening – Forening for døvblindfødte og deres pårørende

 

 


Specialrådgivningen for Døvblinde

Kollegievej 1
9000 Aalborg
Tlf: 30 70 78 59

lchr@rn.dk


Området for Kommunikation og Specialpædagogik

Kollegievej 1
9000 Aalborg
Tlf. 97 64 72 00

kommunikation-specialpaedagogik@rn.dk


Region Nordjylland

Niels Bohrs Vej 30
9220 Aalborg Ø
Tlf. 97 64 80 00

region@rn.dk

Hjemmesiden er lavet af Materialecentret – www.matcen.dk

Privacy Preference Center