Den nordiske definition af døvblindhed benyttes ikke blot i norden, men i ganske mange lande verden over og af mange forskellige systemer. Den er kontinuerligt under revision, så den forbliver aktuel og brugbar, og den nyeste version er netop lige udkommet.

Definitionen er ikke ændret grundlæggende, men der er kommet nogle tilføjelser. Bl.a.  understreger den nye version hvordan, at det psykiske og fysiske helbred kan blive påvirket, den nævner specifikt aldersrelateret døvblindhed, ligesom den henviser til FN’s konvention om rettigheder for personer med handicap (UNCRPD).

Den nyeste version kan læses på denne side eller den kan læses i denne publikation, hvor den findes på sprogene engelsk, islandsk, norsk, finsk, svensk og dansk.


Specialrådgivningen for Døvblinde

Kollegievej 1
9000 Aalborg
Tlf: 30 70 78 59

lchr@rn.dk


Området for Kommunikation og Specialpædagogik

Kollegievej 1
9000 Aalborg
Tlf. 97 64 72 00

kommunikation-specialpaedagogik@rn.dk


Region Nordjylland

Niels Bohrs Vej 30
9220 Aalborg Ø
Tlf. 97 64 80 00

region@rn.dk

Hjemmesiden er lavet af Materialecentret – www.matcen.dk

Privacy Preference Center